Čištění pleti na přírodno

Čištění je základ. Během dne se na naší pokožce usazují nečistoty jako je prach, zbytky make-upu, pot a kožní maz.  Kůže je největší orgán našeho těla a hlavní detoxikace těla probíhá právě přes ni.

Budu psát o možnostech čištění přírodní cestou. Na výběr máme z vícero možností. Je jimi čištění kvalitním přírodním mýdlem, mlékem nebo gelem a olejem nebo olejovým přípravkem.

Každý večer je potřeba naší pokožce odlehčit a vyčistit ji. Ke správnému čištění pleti vedou dva kroky. Čistící přípravek, následné dočištění a tonizace tonikem nebo květovou vodou. Chtěla bych zdůraznit, že každý, opravdu každý čistič se musí smýt vodou. Zbytky odličovače by jinak na pleti mohly způsobovat podráždění, přecitlivělost nebo až dermatitidy. Proto každý čistič smyjte proudem teplé vody nebo setřete mokrým teplým ručníkem.

Čištění mýdlem je vhodné spíše pro pleť smíšenou až mastnou, problematickou. Má největší odmašťovací účinky. Mýdlo se nenechává kvůli vysoušení na pokožce působit, ihned po napěnění se smývá. Menší nevýhoda mýdla je, že mění pH pokožky, které si však zdravá pokožka vyrovná do desítky minut. Ke správnému pH napomůže použití hydrolátu. Mýdlo použijte maximálně 1x denně. Já osobně doporučuji mýdlo používat v kombinaci s jiným čistícím prostředkem (olejem) a nepoužívat jej denně. Velmi vhodná jsou mýdla vyrobená přímo pro potřeby pokožky obličeje, která jsou z kvalitních másel a jsou „tučnější“ jako například mýdla od Indívo organics nebo Savon de Lisoleil.

Další možností je čištění mlékem nebo gelem.  Opět nanesete do prstů, vmasírujete do vlhké pokožky a smyjete. Tento způsob čištění je vhodný pro citlivou pleť. Mléka a gely jsou velmi jemné a nevysušují.

Nedávno jsem skepticky vyzkoušela odličování olejem a byla jsem velmi příjemně překvapená. Jako jediná možnost, se olej, balzám (Inlight) nebo olejový gel (např. Navia) nechává pár minut na pleti působit a poté se opět smyje teplou vodou. Nejlepší na smývání olejových přípravků je teplý mokrý ručník.  Pleť je krásně jemná, vláčná a nepůsobí vysušeně.  Nejvhodnější jsou neutrální jojobový a avokádový olej, pro mastnou pleť například olej hroznový, konopný nebo pupalkový. U oleje je velmi důležité a také zrádné použití správného oleje, který vám bude dělat dobře a nebude ucpávat póry.

Po prvním kroku čištění následuje tonizace pleti tonikem nebo hydrolátem. Může se použít tampónek nebo naneste do dlaní a pleť navlhčete rukama. Do takto připravené pleti stačí vmasírovat dvě kapičky olejového séra nebo malé množství balzámu/ krému.

Ráno stačí pleť osvěžit studenou vodou, ztonizovat a nanést závěrečnou péči.